Revenim asupra Dispoziției DGMRU nr. 9/2019, cu informaţii privind datele la care se vor desfăşura concursurile de admitere la cursul de formare pe filiera indirectă a ofițerilor și subofițerilor în activitate, în anul de învățământ 2019/2020.

Facem precizarea că DGMRU a mai emis o dispoziţie, nr. 10, pentru stabilirea corespondenței dintre armele, serviciile și specialitățile militare pentru care se organizează curs de formare pe filiera indirectă a ofițerilor/subofițerilor în activitate și specializările dobândite în urma finalizării studiilor organizate în instituțiile de învățământ acreditate din afara rețelei MApN.

 

OFIŢERI ÎN ACTIVITATE

Centrul de pregătire a cadrelor militare în domeniul educației fizice și sportului în armată

31 iulie, până la ora 9.00 – prezentarea şi instructajul candidaţilor; în aceeaşi zi, începând cu ora 10.00, se desfăşoară proba I de concurs, corectarea și afişarea rezultatelor, analiza şi rezolvarea eventualelor contestaţii şi afişarea rezultatelor.

1 august – proba a II-a de concurs, cu etapele menţionate mai sus, iar până la orele 21.00 se vor afişa rezultatele finale privind admiterea.

Şcoala de Aplicaţie pentru Logistică General Constantin Zaharia

22 iulie, până la ora 9.00 – prezentarea și instructajul candidaţilor; 23 iulie – proba I de concurs; 24 iulie – proba a II-a de concurs şi, până la orele 21.00, se vor afişa rezultatele finale privind admiterea.

Institutul Medico-Militar

23 septembrie – prezentarea şi instructajul candidaţilor şi proba I de concurs; 24 septembrie – proba a II-a de concurs şi afişarea rezultatelor finale privind admiterea.

Şcoala de Aplicaţie pentru Comunicaţii, Tehnologia Informaţiei şi Apărare Cibernetică

22 septembrie – pezentarea şi instructajul candidaţilor; 23 septembrie – proba I de concurs, afişarea rezultatelor, rezolvarea eventualelor contestaţii şi afişarea rezultatelor; 24 septembrie – proba a II-a de concurs şi, până la ora 21.00, afişarea rezultatelor privind admiterea.

 

SUBOFIŢERI ÎN ACTIVITATE

Secţia de instruire şi perfecţionare medico-militară

27 august – pezentarea şi instructajul candidaţilor; 28 august – susţinerea probei de concurs, rezolvarea eventualelor contestaţii și, până la ora 19.00, afişarea rezultatelor finale ale admiterii.

Centrul de instruire pentru muzici militare

25 august – prezentarea şi instructajul candidaţilor, proba I de concurs, subproba 1; 26 august, între orele 9.00-10.30 – afişarea rezultatelor la proba I, subproba 1, depunerea şi rezolvarea contestaţiilor, afişarea rezultatelor; între orele 14.00-18.00 – proba I, subproba 2; 27 august, între orele 9.00-17.00 – proba I, subproba 2 şi, până la ora 17.30, afişarea rezultatelor; până la ora 18.00, afişarea rezultatelor finale la proba I; 28 august, între orele 9.00 17.00, şi 29 august, între orele 9.00-15.00  –  proba a II-a de concurs, afişarea rezultatelor finale la proba a II-a şi, până la ora 16.00, afişarea rezultatelor finale ale admiterii. În situaţia în care timpul va permite examinarea candidaţilor la proba a II-a într-o singură zi, afişarea rezultatelor finale se va face la data de 28 august.

Şcoala de Aplicaţie pentru Logistică General Constantin Zaharia

29 iulie, între orele 7.00-09.00 – prezentarea și instructajul candidaţilor; 30 iulie, între orele 10.00-11.30 – proba I de concurs, corectarea lucrărilor și afişarea rezultatelor, până la ora 16.00, depunerea contestaţiilor şi rezolvarea acestora, între orele 16.00-18.00, şi afişarea rezultatelor la proba I, până la orele 19.00; 31 iulie, între orele 10.00-13.00 – proba a II-a de concurs, corectarea lucrărilor și afişarea rezultatelor, până la ora 16.00, depunerea contestaţiilor şi rezolvarea acestora, între orele 16.00-18.00, afişarea rezultatelor la proba a II-a, până la orele 17.00, iar până la ora 21.00, afişarea rezultatelor finale ale admiterii.

Şcoala de Aplicaţie pentru Comunicaţii, Tehnologia Informaţiei şi Apărare Cibernetică

15 septembrie, până la ora 20.00 – prezentarea și instructajul candidaţilor; 16 septembrie, între orele 9.00-10.30 –  proba I de concurs, corectarea lucrărilor, depunerea eventualelor contestaţii şi rezolvarea lor lor, iar până la orele 20.00, afişarea rezultatelor; 17 septembrie,  între orele 9.00-12.00 – proba a II-a de concurs, între orele 15.00-18.00, corectarea lucrărilor, depunerea contestaţiilor şi rezolvarea lor, iar până la ora 21.00, afişarea rezultatelor finale ale admiterii.

Școala Militară de Maiştri Militari  şi Subofiţeri a Forţelor Terestre Basarab I

6 noiembrie, până la ora 14.00 – prezentarea și instructajul candidaţilor; 7 noiembrie, începând cu ora 8.00 – examinare psihologică a aptitudinilor speciale a candidaţilor pentru specialităţile militare Auto şi mecanic conductor TAB, Comandant şi mecanic conductor tancuri şi autotunuri și Geniu şi până la ora 16.00, afişarea rezultatelor la examinarea psihologică specială; 8 noiembrie, între orele 9.00-10.30 – proba I de concurs, iar între orele 10.30-18.00, corectarea lucrărilor și afişarea rezultatelor la proba I, depunerea contestaţiilor, analizarea şi rezolvarea lor şi afişarea rezultatelor finale la proba I; 9 noiembrie între orele 9.00-12.00 – proba a II-a de concurs, iar între orele 12.00-18.00, corectarea lucrărilor, depunerea, analizarea şi rezolvarea contestaţiilor contestaţiilor, afişarea rezultatelor la proba a II-a și a rezultatelor finale ale admiterii; 10 noiembrie – afişarea tabelelor cu repartizarea pe arme/specialităţi militare.

Şcoala de Aplicaţie a Forţelor pentru Operaţii Speciale

2 septembrie, între orele 16.00-18.00 – prezentarea şi instructajul candidaţilor; 3 septembrie, între orele 8.00-21.30 – proba I de concurs, afişarea rezultatelor, depunerea, analizarea şi rezolvarea contestaţiilor, afişarea rezultatelor; 4 septembrie  – proba a II-a de concurs, începând cu ora 9.00, şi afişarea rezultatelor, până la ora 17.00; 5 septembrie, începând cu ora 9.00 – probele III, IV, V și VI de concurs şi afişarea rezultatelor acestora, până la ora 17.00; 6 şi 9 septembrie – proba a VII-a de concurs; 10 septembrie – proba a VIII-a de concurs; 11 septembrie – proba a IX-a de concurs, între orele 8.00-11.00, afişarea rezultatelor,  depunerea, analizarea şi rezolvarea
contestaţiilor, afişarea rezultatelor finale ale admiterii, până la ora 21.00.

Ordinea probelor de concurs, zilele și orele de desfășurare a acestora se pot modifica în funcție de disponibilitatea bazinului de înot al Academiei Forțelor Terestre Nicolae Bălcescu, a pistei cu obstacole din Centrul Național de Instruire Întrunită Getica – Cincu și a condițiilor meteorologige. Probele de concurs se pot desfășura și în zile libere.

Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Aeriene Traian Vuia

Admiterea la cursul de formare a subofiţerilor va avea loc la începutul anului 2020, astfel: 12 ianuarie, până la ora 17.00 – prezentarea şi instructajul candidaţilor; 13 ianuarie – proba I de concurs, între orele 10.00-11.30, corectarea lucrărilor, depunerea, analiza şi rezolvarea contestaţiilor, afişarea rezultatelor, până la ora 17.00 ; 14 ianuarie – proba a II-a de concurs, între orele 10.00-13.00, corectarea lucrărilor, depunerea, analiza şi rezolvarea contestaţiilor, afişarea rezultatelor finale ale admiterii, până la ora 18.00.

Despre autor

Irina Nedelcu

Irina-Mihaela Nedelcu este absolventă a Facultăţii de Drept a Universităţii din Bucureşti. Domeniile de responsabilitate: legislaţie militară, logistică şi probleme sociale.

Lasă un comentariu