La Lausanne, în Elveția, au început Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret. În prima zi a competiției, cel mai bun rezultat al României a fost obținut la schi alpinism de Constantin Surdu, locul 14, cu timpul 55:56.52. George Petruț Cotinghiu, cel de-al doilea român care a luat startul în proba individuală a încheiat pe locul 22 – cu timpul 1:05:57.53. Tot la schi alpinism, la feminin, Anca Alexandra Olaru s-a clasat pe locul 17 – cu timpul 1:16:19.64, iar Larisa Daniela Coșofreț, pe 18, cu timpul 1:16:19.64. La schi alpin, în proba de super uriaș, Diana Andreea Rentea a încheiat cursa pe locul 40, cu timpul 1:01.88, iar Andrei Tudor Stănescu s-a clasat pe locul 43, cu timpul 58.52.

În cea de-a doua zi a Jocurilor Olimpice de Tineret de la Lausanne, reprezentanții României au concurat la schi alpin, biatlon și hochei pe gheață, obținând următoarele rezultate:

Biatlon:
– 12,5 km individual masculin: Nicolae Dan Gîrbacea – locul 67 – cu timpul 41:59.8, Marian Gabriel Folea – locul 79 – cu timpul 43:03.3, a fost descalificat;- 10 km individual feminin: Andrea Csutak – locul 74 – cu timpul 45:26.9, Blanka Borbely – locul 86 – cu timpul 45:26.9, Zsulett Demian – locul 88 – cu timpul 47:13.5;

Schi alpin:

– combinată alpină feminin: Diana Andreea Rentea – locul 29 – cu timpul 1:45.18;
– combinată alpină masculin: Andrei Tudor Stănescu – nu a terminat cursa – dintre cei 58 concurenți, doar 36 au terminat cursa.

La hochei pe gheață, la echipe mixte internaționale 3×3, echipele unde evoluează sportivii români au obținut următoarele rezultate: Masculin: Galben (Csongor Antal) – Gri 8-11, Galben (Csongor Antal) – Portocaliu 9-4; Feminin: Galben – Gri (Emilia Munteanu) 11-5, Negru – Roșu (Sonia David) 5-4, – Portocaliu 4-6, Roșu (Sonia David) – Verde 7-9, Maro –  (Emilia Munteanu) 7-9.

Breviarul olimpic al zilei a treia de competiție include următoarele performanțe sportive:

Biatlon
– ștafetă mixtă perechi: Nicolae Dan Gîrbacea, Andrea Csutak – locul 20 – cu timpul 47:42.9;
Patinaj viteză – 500 m feminin: Ramona Elena Ionel – locul 19 – cu timpul 43.60, Ilka Fuzesy – locul 24 – cu timpul 44.056;

Schi alpin – slalom uriaș feminin: Diana Andreea Rentea – locul 31 – după cele două manșe, cu timpul 2:24.57, după ce în manșa 1, terminase pe locul 42, cu timpul 1:13.69;
La hochei pe gheață, la echipe mixte internaționale 3×3, echipele unde evoluează sportivii români au obținut următoarele rezultate: Masculin: Negru – Galben (Csongor Antal) 19-7, Albastru – Galben (Csongor Antal) 8-13;
Feminin: Gri (Emilia Munteanu) – Verde 4-9, Roșu (Sonia David) – Maro 11-7, Roșu (Sonia David) – Gri (Emilia Munteanu) 5-8.

Foarte bune referințe s-au primit de la St. Morritz, după primele manșe de antrenamente oficiale efectuate la monobob. La disciplinele de coborâre cu bolizi, cuprinse în programul olimpic, România este creditată cu șanse de cucerire a unei medalii.

Despre autor

Cristian Frisk

Lasă un comentariu