În Sala Frescă de la Ministerul Apărării Naționale, a avut loc Gala Sportivii Anului 2019, în cadrul căreia au fost premiați cei mai buni performeri ai Clubului Sportiv al Armatei  „Steaua Bucureşti”, sportivi care s-au evidențiat în acest an în competiții interne și internaționale.

Luptătoarea Alina Vuc, vicecampioană mondială de seniori la Nur-Sultan (Kazakhstan), a fost desemnată sportivul anului 2019, în timp ce echipa de polo pe apă, care a realizat pentru a patra oară consecutiv eventul campionat-cupă, a primit trofeul pentru echipa anului la clubul militar. Echipa de polo Steaua BA București a fost desemnată cea mai bună din cadrul clubului roș-albastru, după cel de-al patrulea event (campionat și Cupa României) câștigat consecutiv.

Ministrul apărării naţionale, Nicolae-Ionel Ciucă i-a felicitat personal pe cei mai buni performeri ai Clubului Sportiv al Armatei Steaua București în anul 2019,  după cum urmează:

Simona Radiș – canotaj

Calificare la Jocurile Olimpice:

l aur – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);

l argint – Campionat Mondial seniori, Linz (Austria);

l argint – Campionat European seniori, Lucerna (Elveția).

Darius Movileanu – tenis de masă

l aur – simplu M și dublu A – Campionat European juniori, Ostrava (Cehia);

l argint – echipe M – Campionat European juniori, Ostrava (Cehia);

l aur – echipe M – Campionat Național echipe seniori, București;

l aur – dublu M – Campionat Național juniori I, Bistrița;

l argint – simplu M și dublu A – Campionat Național juniori I, Bistrița;

l aur – dublu A – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;

l argint – simplu M – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;

l bronz – dublu M – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;

l aur – echipe M – Campionat National echipe juniori I,

Bianca Costea – înot

l aur (50 m liber) – Festivalul Olimpic al Tineretului European, Baku (Azerbaidjan);

l locul VI – Campionat European juniori, Kazan (Rusia);

David Popovici – înot

l aur (100 m liber), argint (200 m liber), argint (50m liber) – Festivalul Olimpic al Tineretului European, Baku (Azerbaidjan).

Eugen Pătru – tir cu arcul Invictus

l aur (arc olimpic – militari răniți) – Campionat Național Paralimpic Indoor – seniori, București;

l aur (arc recurve dizabilități individual), aur (arc recurve dizabilități echipe) – Campionat European Militar seniori, Termopilae (Grecia);

l bronz (arc olimpic – individual) – Jocurile Mondiale Militare de vară ale CISM – Wuhan (China).

Mugurel Semciuc – canotaj

l aur – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);

l argint – Campionat Mondial seniori, Linz (Austria).

Alin Firfirică – atletism

Calificare la Jocurile Olimpice

l aur – Campionat Balcanic seniori, Pravets (Bulgaria);

l aur – Jocurile Mondiale Militare  seniori, Wuhan (China);

l locul IV – Campionat Mondial seniori, Doha (Qatar);

l locul VI – Cupa Europeană seniori, Samorin (Slovacia).

Magdalena Rusu – canotaj

l aur (8+1) – Campionat European seniori, Lucerna (Elveția);

l aur (8+1) – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);

l aur (4- rame) – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);

l locul VI (8+1) – Campionat Mondial – seniori,Linz (Austria)

Andreea Ana – lupte

l bronz – Campionat European seniori, București;

l bronz – Campionat Mondial – tineret, Budapesta (Ungaria);

l bronz – Campionat European tineret/juniori, Ponteverda (Spania);

l bronz – Campionat European tineret U23, Novi Sad (Serbia).

Alexandra Pop – karate

l aur (ShobuSambon) – Campionat Mondial WSF seniori București;

l aur (ShobuIpon)- Campionat Mondial WSF seniori, București;

l aur (kumite) – Campionat Mondial GojuRyu seniori, Kuala Lumpur (Malaezia);

l argint (kumite echipe) – Campionat Mondial GojuRyu seniori, Kuala Lumpur (Malaezia);

l argint (kumite) – Campionat Mondial seniori, HradecKralove (Cehia);

l argint (kumite open) – Campionat Mondial seniori, HradecKralove (Cehia);

l argint (kumite) – Campionat European ShitoRyu – seniori, Arad;

l argint (WKF) – Campionat Mondial WSF- seniori, București;

l bronz (kumite echipe) – Campionat Mondial seniori, HradecKralove (Cehia);

l bronz (kumite echipe) – Campionat European ShitoRyu – seniori, Arad.

Cristina Simion – atletism

l aur (distanță lungă 42km) – Campionat Mondial seniori distanță lungă, Villa de Angostura (Argentina);

l bronz (echipe – 10000 m) – Campionat Balcanic 10 km șosea seniori (Bosnia Herțegovina);

l bronz (10000 m) – Campionat Balcanic 10 km șosea seniori (Bosnia și Herțegovina).

Bernadette Szocs – tenis de masă

l aur echipe – Campionat
European de tenis de masă, Nantes (Franța).

Eliza Samara – tenis de masă

l aur echipe – Campionat
European de tenis de masă, Nantes (Franța);

l argint echipe – Jocuri Europene Minsk (Belarus).

Cătălin Chirilă – tenis de masă

Calificare la Jocurile Olimpice

l aur canoe 2 (dublu), 1000m – Jocuri Europene, Minsk (Belarus);

l locul V canoe 2 (dublu), 1000m – Campionat Mondial seniori, Szeged (Ungaria).

Vakaria Edit – alergare montană/traitlon

l argint ștafeta mixt (2 masc.+ 2 fem.) – Campionat European seniori, Cheile Grădiștei (Fundata);

l bronz ștafeta mixt (2 masc.+ 2 fem.) – Campionat Mondial  seniori, Asiago (Italia).

Viorel Pălici – alergare montană

l argint ștafetă mixtă, cu Edith Keresztes-Vakaria – Campionatul European de Winter Triathlon/Cheile Grădiștei;

l aur 52 km echipe masculin – Campionat Național ultramaraton seniori, Șuncuiuș (Bihor);

l argint 40 km echipe masculin – Campionat Național distanță lungă seniori, Dămuc (Neamț);

l locul IV 52 km – Campionat Național ultramaraton seniori, Șuncuiuș (Bihor).

Cu intenția de a le da un imbold tinerilor sportivi, Steaua București a acordat titlu Speranța Anului: Simona Radiș, Darius Movileanu, Bianca Costea și David Popovici. În sală s-au aflat și sportivi de performanță care au reprezentat cu cinste România și culorile clubului: Anișoara Cușmir, Laura Badea, Gheorghe Berceanu și Ștefan Iovan, campioni olimpici mondiali și europeni.

La acest eveniment au participat și alți campioni retrași din activitate și care acum ocupă funcții de conducere în COSR și diverse federații sportive naționale. Ministrul tineretului și sportului, Ionuț-Marian Stroie a rostit o alocuțiune, la fel ca și președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, Mihai
Covaliu. La festivitate a fost prezent secretarul general al Comitetului Olimpic și Sportiv Român, George Boroi, fost comandant al CSA Steaua București.

Ministrul apărării naționale, Nicolae-Ionel Ciucă, în discursul său, a amintit faptul că pentru a fi prezent la premierea tradițională a sportivilor steliști a solicitat o învoire de la Guvern unde, la aceeași oră, premierul României Ludovic Orban programase o întâlnire cu toți miniștrii. Conform celor declarate de Nicolae-Ionel Ciucă, Ludovic Orban este simpatizant stelist, a fost de acord ca ministrul apărării naționale să rămână la festivitatea stelistă și le-a transmis sportivilor roș-albaștri salutările sale.

Despre autor

Cristian Frisk

Lasă un comentariu